GBV News

Interview z Letné pro klubový magazín Sparty

Audiokomentář na Spartě je pro nás prioritou (plné znění ze sparťanského magazínu)

V rozhovoru s nevidomým fanouškem Filipem Kuncem jste se dočetli, že Sparta jako jediný klub v Česku pravidelně poskytuje audiokomentář na své domácí zápasy, díky čemuž si i zrakově znevýhodnění fanoušci mohou vychutnat utkání na Letné. Jedním z komentátorů je Štěpán Hájek, který nám řekl o své práci víc.

Štěpán Hájek pracuje pro agenturu, která má dohodu se Spartou spočívající v tom, že na každý domácí duel zajišťuje dva komentátory pro hlasové komentování jak pro nevidomé fanoušky přímo v Generali Česká pojišťovna Areně, tak současně i pro web Sparty na doméně live.sparta.cz. „Závisí to i na dohodě. Například během covidu jsme zde kvůli omezené kapacitě nemohli být. Naopak při zápase proti Trabzonsporu jsme komentovali ze studia. Normálně jsme však na Letné, kde máme svá místa na novinářské lávce na hlavní tribuně. Audiokomentář je docela zajímavou alternativou pro někoho, kdo se nemůže dívat na klání v televizi a není ani přímo na stadionu. Vzhledem k tomu, že jsme fanoušci Sparty, tak to je ještě přidaná hodnota, protože lidé nemusejí poslouchat nestranný komentář na jiných platformách.“ Na domácích utkáních Sparty se mezi sebou střídá šest komentátorů. „V agentuře máme tým řekněme zkušenějších komentátorů, kteří sem chodí, aby měl ten komentář určitou kvalitu a úroveň. Při našem výběru mohlo sehrát roli i to, že jsme sparťani. Ve větší skupině nás je přes dvacet, takže se opravdu jedná o výběr. Vzhledem k tomu, že domácí zápasy se obvykle hrají jednou za 14 dní, tak nás ani nemůže být moc, abychom si zvykli na to, jak se nastavuje technika a celé to funguje.“ Ke změně komentátorů dochází na každé utkání, aby sem nechodili pořád ti samí. „Střídáme to, protože sem samozřejmě chtějí chodit všichni, neboť to je přímo na stadionu. Normálně komentujeme ze studia, takže je to pro nás vítaná možnost, jak si to zkusit v terénu, což působí autentičtěji. Z toho důvodu je o to trochu boj, ale točíme se podle toho, kdo byl kolikrát a kdo byl naposledy. Závisí to však i na časových možnostech jednotlivých osob. Většina z nás jsme aktivní fotbalisté, tak se nám to může křížit se zápasem nebo jinou prací.“ Štěpán v současnosti hraje ČFL za Hostouň, ale v minulosti působil i na Spartě, kde se mu podařilo to, o čem většina fotbalistů sní. „Do Sparty jsem přišel v 16 letech z pražského Motorletu. Přes dorosty a juniorku jsem se dostal až do B-týmu, který v tu chvíli vedli trenéři Hašek s Horňákem. V tehdejším letním ligovém poháru jsem si připsal i jeden start za A-tým, což je zážitek, na který asi nikdy nezapomenu. Na působení ve Spartě každopádně vzpomínám moc rád, a to jak fotbalově, tak lidsky. S mnoha kluky, trenéry i zaměstnanci klubu jsem dodnes v kontaktu.“

Komentátoři přicházejí na Letnou hodinu před kláním a připravují si techniku. „To zahrnuje nastavení a připojení notebooku, sluchátek, mikrofonů, kabelu na internet, audioboxu, což je zařízení zprostředkovávající signál, a aplikace, přes kterou komentář běží. Následuje kontrola frekvencí, transmitteru, sluchátek a nastavení mikrofonů po softwarové stránce. Může to znít trochu složitěji, než to opravdu je, ale pro nás to už je automatismus.“ Celý tento proces zabírá 15 až 20 minut, pokud je všechno v pořádku. „S kolegy, kteří sedí ve studiu, si zkoušíme, zda vše běží a je správně nastaveno. Ladíme ozvěnu, protože to umíme upravit ještě na našem audioboxu. Tam dokážu zvuk ztišit a různě upravit, abychom posluchačům vyšli vstříc a mohli si užít co nejkomfortnější poslech. Vše si pro jistotu zkontrolujeme minimálně dvakrát.“ Komentátoři sedí na novinářské lávce vedle sebe a přenos začínají po konci sparťanské hymny těsně před výkopem. „Začneme klasicky, nějakým úvodním monologem, přivítáním, sestavami, rozhodčími, všeobecnými statistikami a head to head. Při zápase se střídáme přibližně po pěti minutách. S druhým komentátorem se slyšíme přes odposlech, což nám umožňuje spolu komunikovat. Mezi námi je nějaká forma dialogu, aby to bylo zajímavější pro posluchače a nebylo to jednotvárné vyprávění jednoho z nás. Slovo si předáváme tak, že klesnu intonací svého hlasu nebo dochází k rekapitulaci stavu, minuty či situace, což jsou signály pro kolegu, aby se připravil. Myslím si, že jsme mezi sebou sehraní a funguje to dobře.“ O poločasové přestávce je vysílání přerušeno, což využívají k občerstvení a zároveň přípravě. „Zůstáváme sedět na našem místě, sledujeme náhradníky, kontrolujeme komunikaci se supportem ze studia, odkud by nám napsali, kdyby nebylo něco v pořádku, působilo by cokoliv rušivě nebo by někdo řekl nějaký nonsens. Máme tedy i takovou podporu, která nám dost pomáhá.“ Přenos končí rozloučením komentátorů. „Většinou zůstáváme ještě na děkovačku, protože nás to zajímá a zároveň se tam může stát něco, co můžeme využít jako materiál pro další utkání. Potom sbalíme techniku, což je po zápase již mnohem rychlejší proces než před ním. Trvá to cca pět minut a jedeme domů.“

Jak vlastně probíhá příprava na klání v podání komentátora? „Samotná tvorba je podobná televiznímu komentáři, ale samozřejmě musí být popisnější, protože bereme v úvahu to, že člověk nevidí, co se děje na hřišti, a musíme zprostředkovat autentický zážitek, aby si to uměl fanoušek představit. Někdy tam přidáme nějaké zajímavosti, aby to nebylo jednotvárné a čistě popisné. Myslím si, že je to dost podobné jako příprava televizních komentátorů. Chystáme si různé zajímavosti a detaily o hráčích. Jedním z prvních feedbacků, co jsme na Spartě dostali, bylo, že nevidomé zajímají věci jako například barva kopaček, vizáž a podobně. Je nám jasné, že ta představivost a fantazie u nich funguje jinak, a tak se to snažíme nějak oživit. Díváme se na to, jaké měl daný hráč v minulosti kopačky nebo účes a třeba v jakých dresech se hrál předchozí zápas.“ K vyhledání informací pro komentování používají klasické statistické servery, sparťanské stránky a obrázky na Googlu. Rozdíl nastává v souvislosti se zjišťováním výslovnosti jmen hráčů. „To bývá často celkem oříšek, přestože jména ligových hráčů máme celkem zažitá, čas od času se objeví nový fotbalista, u kterého si nejsme stoprocentně jisti. V tu chvíli pomáhá třeba YouTube, na kterém cíleně hledáme, jestli se hráč sám na videu svým jménem nepředstavil, případně zda ho již v minulosti nejmenovali komentátoři. Inspirací v tomhle může být Premier League, která natočila krátká videa, kde se všichni hráči srozumitelně představí celým jménem, a vy tak nemusíte absolvovat zmíněnou rešerši.“

K tomu, aby byl audiokomentář na co nejvyšší úrovni, komentátoři dostávají pravidelně zpětnou vazbu od svých nadřízených v rámci firmy. „Bývá to jednou za půl roku až rok, kdy nám říkají, co zlepšit, na co se zaměřit a věci ohledně intonace hlasu, slovní zásoby nebo emoce, zda je jich málo, nebo hodně. Jedná se o komplexní rozbor, který máme jednou za sezonu. Mají to na základě toho, že nás poslouchají jisté období, nebo i náhodně. I to kvalitativně rozhoduje, kdo půjde na Spartu a kdo ne. Momentálně je tento projekt pro nás prioritou.“

Zdroj:
https://magazin.sparta.cz/sparta-do-toho-29-kolo-1-fc-slov-cko/